Mūsų klinikos gydytojų tikslas – kiek įmanoma išsaugoti nuosavus pacientų dantis. Tačiau būna situacijų, kada to padaryti nepavyksta. Tokiu atveju galite būti tikri, jog mūsų klinikos patyrę specialistai procedūrą atliks be skausmo, švelniai ir profesionaliai, užtikrinant kuo sklandesnį žaizdos gijimą.
Danties rovimas gali būti reikalingas, kai:
- dantis yra taip stipriai pažeistas karieso, kad nei plombavimas, nei protezavimas yra nebeįmanomi;
- nepilnai išdygę ar neišdygę protiniai dantys gali sukelti problemų gretimiems dantims;
- dantis yra stipriai pažeistas periodonto patologijos, praradęs atraminius audinius ir kaulą, todėl jaučiamas aukšto laipsnio paslankumas, kurio nebeįmanoma stabilizuoti jokiu gydymu;
- taikomas ortodontinis gydymas;
- dantys suskyla ar patiria kitas rimtas traumas.
Procedūros eiga:
Ištyrimas ir rentgeno nuotrauka. Gydytojas apžiūri bei atlieka rentgeno nuotraukas, siekiant įvertinti danties ir šaknies būklę bei aplinkinius audinius. Visa tai padeda nuspręsti, kokiu būdu geriausia atlikti danties šalinimą.
Nuskausminimas. Naudojama vietinė nejautra, kuri skirta nuskausminti patį dantį bei aplink jį esančius audinius.
Danties atlaisvinimas. Specialiais instrumentais gydytojas po truputį judina dantį, taip praplėsdamas ložę bei atskirdamas danties šaknį nuo ją laikiusių raiščių ir audinių. Kai kuriais atvejais, jei dantis yra su keliomis šaknimis ar įstrigęs, gali prireikti jį padalinti į mažesnes dalis, kad būtų lengviau pašalinti.
Pašalinimas. Kai dantis pakankamai išjudintas, gydytojas atsargiai išima dantį su visomis šaknimis iš žandikaulio alveolės.
Alveolės išvalymas ir siūlės. Po danties pašalinimo alveolė kruopščiai išvaloma, kad neliktų infekuotų audinių likučių, suformuojamas krešulys. Kai kuriais atvejais, gydytojui nusprendus, žaizda susiuvama, siekiant geresnio gijimo.
Pooperacinio režimo paaiškinimas. Gydytojas supažindins bei duos atmintinę, kaip tinkamai elgtis po danties šalinimo procedūros, siekiant užtikrinti sklandų žaizdos gijimą.
Pasiruošimas prieš danties rovimo procedūrą:
- atlikite profesionalią burnos higieną ne seniau nei prieš 1 metus;
- turėkite rentgeno nuotrauką;
- į procedūrą atvykite pavalgę bei kruopščiai išsivalius dantis.
Atmintinė po danties šalinimo:
- Kraujavimo stabdymas. Sukąskite ir laikykite tamponą bent 20 min. Tam tikrą laiką galimas lengvas periodiškas kraujavimas, tačiau jei kraujavimas yra gausus ir nekontroliuojamas, reikėtų kreiptis į gydytoją. Taip pat pažymėtina, kad pirmas dienas po procedūros negalima nieko spjaudyti, skalauti, čiulpti bei užsiimti fizine veikla, nes tai gali paskatinti krešulio pasišalinimą ir kraujavimo suintesyvėjimą.
- Netraumuoti žaizdos. Venkite kietų, karštų ar labai šaltų maisto produktų. Maistą kramtykite kita puse, kad kuo mažiau likučių patektų į žaizdą. Žaizdą ir audinius aplink ją valykite švelniai dantų šepetėliu.
- Nerūkyti bent 12 valandų po procedūros.
- Nešildyti žaizdos ir nemiegoti ant ištraukto danties pusės. Pirmas 24 valandas po procedūros gydytojas gali rekomenduoti šalčio kompresą, kuris padeda numalšinti skausmą bei tinimą.
- Skausmo ir tinimo malšinimas. Normalu, jog gali būti jaučiamas skausmas pirmas dienas po procedūros. Jei skausmas vargina, galima išgerti priešuždegiminių vaistų nuo skausmo. Po sudėtingesnių šalinimo procedūrų galimas ir veido patinimas, mėlynės. Dažniausiai tokiu atveju skiriami antibiotikai. Dėl vaistų vartojimo būtina pasitarti su savo gydytoju.
- Pavyzdinga burnos higiena. Po dantų šalinimo procedūros labai svarbi gera burnos higiena, nes tik švarioje aplinkoje žaizdos sklandžiai gyja. Valykite švelniai įprastu dantų šepetėliu tiek žaizdą, tiek audinius aplink ją. Galima 10 dienų skalauti skalavimo skysčiu su 0,1% chlorheksidino, tačiau dėl jo naudojimo būtina pasitarti su gydytoju. Taip pat nepamirškite, kad skalavimas yra tik pagalbinė priemonė, naudojama po dantų valymo.
- Siūlių pašalinimas po 5 dienų. Jei žaizda buvo siūta, dažniausiai reikia pašalinti siūles po 5–7 dienų (nebent gydytojas informavo kitaip). Siūlių pašalinimas yra neskausmingas ir užtrunka vos kelias minutes.
Po danties pašalinimo labai svarbu savalaikis trūkstamo danties atstatymas.
Kaulas paprastai atsistato per 4–6 mėn., kada reikėtų planuoti implantacijos ir kitas danties atstatymo procedūras.
Komplikacijos, laiku neatkūrus trūkstamo danties:
- keičiasi bei gadinasi sąkandis, nes gretimi dantys svyra į atsiradusį tuščią tarpą, todėl ateityje gali reikėti ortodontinio gydymo;
- negavęs apkrovos nyksta kaulas, todėl ateityje planuojant implantaciją papildomai gali reikėti kaulo priauginimo (brangiau kainuoja bei ilgiau gyja);
- negavęs atramos ilgą laiką iš kaulo po truputį išslenka priešpriešinis dantis, o tai gali lemti netaisyklingą danties padėtį lanke, padidėjusį jautrumą bei paslankumą ar net danties praradimą.