Vaikų ir paauglių
odontologija
Tai odontologijos šaka, apimanti pieninių bei nuolatinių vaikų dantų gydymą.
Tai odontologijos šaka, apimanti pieninių bei nuolatinių vaikų dantų gydymą.
Pieninių dantų svarba. Labai svarbu vaikų dantis kruopščiai prižiūrėti nuo pat pirmojo pieninio dantuko, kuris turi nervus ir yra toks pat jautrus, kaip ir nuolatiniai dantys. Be to, jie nėra pilnai mineralizuoti, todėl genda žymiai greičiau nei nuolatiniai. Pilnai pasikeičia į nuolatinius tik apie 12–14 metus. Neprižiūrint ir laiku negydant, gali pasireikšti itin nemalonios komplikacijos:
Taigi, pastebėjus įtartinų dėmelių ar taškelių ant pieninių dantų, reikėtų nedelsiant kreiptis į odontologą, siekiant užkirsti kelią galimoms komplikacijoms.
Atvykite bet kokiai odontologinei procedūrai klinikoje „Precize“ ir to paties vizito metu atliksime Jūsų vaiko burnos profilaktinę apžiūrą visiškai nemokamai. Esant poreikiui, išrašysime pažymą į mokyklą ar darželį – ir tai taip pat Jums nieko nekainuos.
Taupykite savo laiką ir pinigus! Skirkite juos besibaigiančios vasaros pramogoms!
Mokėkite dalimis be jokio pabrangimo
Ankstyva priežiūra. Vaikų dantimis reikėtų pradėti rūpintis bei vaiką burnos higienos įgūdžių pratinti nuo pat kūdikystės. Kol dar nėra dantų, dantenas reikėtų nuvalyti su specialiu antpirščiu arba sudrėkintu marlės gabalėliu po kiekvieno maitinimo. O išdygus pirmiesiems dantukams (6–8 mėn.), po maitinimų juos nuvalyti su minkštu vaikišku dantų šepetėliu, suvilgius šerelius vaikiška dantų pasta su fluoru (žiūrėti pagal amžių).
Pirmas apsilankymas pas odontologą. Pirmą kartą pas gydytoją rekomenduojama apsilankyti 1 metų amžiaus ar dar anksčiau. Ankstyvo apsilankymo tikslas – tėvelius supažindinti su vaiko burnos priežiūra bei juos instruktuoti. O iki 3 metų amžiaus paprastai išdygsta visi 20 pieninių dantų, todėl nuo tokio amžiaus jau svarbus ir periodinis dantų tikrinimas.
Reguliarūs vizitai pas odontologą. Rekomenduojama profilaktinėms patikroms lankytis kas 6 mėnesius. O turint silpnesnius dantis, kas 2–3 mėn. Pažymėtina, kad vaikų dantys dar nėra spėję pilnai mineralizuotis, todėl yra linkę gesti greičiau nei suaugusiųjų. Norint, kad vaikas nebijotų odontologų, svarbu iš anksto vaiką paruošti: parodyti animacinių filmukų, susijusių su dantukais ir jų gydymo poreikiu. Jokiu būdu niekada negalima vaiko gąsdinti ir bauginti.
Dantų bei tarpdančių valymas. Išdygus pieniniams dantims, juos reikėtų valyti minkštu vaikišku šepetėliu, suvilgius šerelius vaikiška dantų pasta bent 2 kartus per dieną po valgio. Taip pat svarbu nepamiršti išvalyti tarpdančius siūlu ir tarpdančių šepetėliu, nes pieniniai dantys ypač greitai linkę sugesti tarpdančiuose. Pažymėtina, kad vaikai neturi pakankamai įgūdžių kokybiškai išsivalyti dantis, kol nemoka rašyti (iki 7–8 metų amžiaus). Todėl iki to laiko po kiekvieno jų savarankiško dantų valymo tėveliai turėtų juos pervalyti.
Mityba. Tinkama bei subalansuota mityba labai svarbi ne tik bendrai organizmo būklei, bet ir dantų sveikatai. Pagrindinis dantų karieso priešas – angliavandeniai. Dėl šios priežasties reikėtų riboti cukraus turinčius maisto produktus ir sultis. O po jų vartojimo nedelsiant išvalyti dantis. Užkandžiavimui geriau rinktis sveikesnį maistą: daržoves, vaisius, vandenį.
Fluoras. Tai yra svarbiausias elementas, reikalingas kaulų ir dantų mineralizacijai bei ėduonies prevencijai. Todėl vaikas pakankamą jo kiekį turėtų gauti su maistu. Vis tik Lietuvoje daug fluoro su geriamuoju vandeniu gauna tik Vakarų regiono gyventojai, o visi kiti nepakankamai. Todėl labai svarbus yra dantų pastų su fluoru naudojimas nuo pat pirmojo dantuko, siekiant užkirsti kelią karieso formavimuisi.
Dantų silantai. Tai plona apsauginė medžiaga, įliejama į išdygusių sveikų krūminių dantų vageles ar duobeles, neleisdama jose užsilaikyti maistui ir tokiu būdu apsaugodama dantis nuo karieso. Silantavimo procedūra yra visiškai neskausminga. Tačiau labai svarbu ją atlikti ant sveikų danties vagelių. Uždelsus ir atsiradus demineralizacijoms ir kariesui ant dantų, silantavimas negalimas.
Apsauginės kapos. Jei vaikas lanko sporto būrelius, kur yra padidinta rizika traumuoti dantis, tai reikėtų naudoti specialias apsaugines kapas sporto metu. Taip pat apsauginės kapos nakčiai reikalingos ir esant intensyviam nuolatinio sąkandžio dantų griežimui.
Rodyti gerą pavyzdį. Puoselėkite gerą burnos higieną patys ir būkite tinkamas pavyzdys savo vaikui. Tik nuolat matydami, kaip tėvai ryte ir vakare valosi dantis šepetėliu, siūlu bei tarpdančių šepetėliais, vaikai bus motyvuoti patys valyti dantis.
Neatidėliokite galimybės ir vėl gerai jaustis – registruokitės pirminei konsultacijai pas odontologą jau dabar!